close
بهترین متخصص ارتودنسی
گفت و گو با پيمان اكبري، بازيكن اسبق تيم ملي واليبال حضور در ليگ جهاني، تفكر جديد مي‌خواهد

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
تبلیغات تبلیغات تبلیغات [Ads_Swf_Code] تبلیغات [Ads_Swf_Code]
تلیغات تلیغات تلیغات تلیغات تلیغات
گفت و گو با پيمان اكبري، بازيكن اسبق تيم ملي واليبال حضور در ليگ جهاني، تفكر جديد مي‌خواهد
گفت و گو با پيمان اكبري، بازيكن اسبق تيم ملي واليبال حضور در ليگ جهاني، تفكر جديد مي‌خواهد

خبرگزاری ورزش والیبال :صعود به ليگ جهاني واليبال، پنجره تازه‌اي را به سوي واليبال ايران گشود كه اثراتش از فروردين سال آينده و با آغاز اين رقابت‌ها بيشتر نمايان مي‌شود.

 

صعود به ليگ جهاني واليبال، پنجره تازه‌اي را به سوي واليبال ايران گشود كه اثراتش از فروردين سال آينده و با آغاز اين رقابت‌ها بيشتر نمايان مي‌شود، اما آيا بهره‌برداري ما از مربي بزرگي چون خوليو ولاسكو كه قطعا نقش انكارناپذيري در موفقيت‌هاي اخير واليبال كشورمان داشته بايد به حضور در ليگ جهاني خلاصه شود؟
 

بعد از صعود مقتدرانه تيم ملي واليبال به ليگ جهاني كه براي اولين بار اتفاق افتاد، گفت‌وگوي كوتاهي با پيمان اكبري، بازيكن اسبق تيم ملي واليبال و مربي كنوني تيم ليگ برتري پيكان انجام داديم تا نظرات او را در اين مورد جويا شويم.

قبل از هر چيز مي‌خواهم بدانم چه تفاوت‌هايي ميان تيم كنوني واليبال ايران با تيمي كه پيمان اكبري يكي از ستاره‌هاي آن بود وجود دارد؟

واقعيت اين است كه شرايط امروز واليبال ايران با هيچ يك از ادوار گذشته قابل مقايسه نيست. ما قبل از بازي با مصر و ژاپن در زير گروه جام جهاني چيزي حدود 30 بازي تداركاتي داشتيم، اما چنين شرايطي براي تيمي كه من عضو آن بودم وجود نداشت. الان ارتباط خوبي ميان فدراسيون ايران با ساير كشورهاي مدعي در واليبال برقرار شده است و اين مي‌تواند به پيشرفت واليبال كشورمان كمك كند. البته اين همه ماجرا نيست. در يكي دو سال گذشته باشگاه‌هاي ما بسيار خوب عمل كردند و مربيان ما هم در رده‌هاي سني مختلف زحمات زيادي كشيد​ند تا همه چيز براي اين‌كه واليبال ايران جايگاه خود را در سطح واليبال دنيا و جهان پيدا كند، مهيا شود.

اگر بخواهيد عوامل اصلي پيشرفت واليبال ايران را به چند دسته تقسيم كنيد به چه مواردي اشاره خواهيد كرد؟

چند عامل مهم وجود دارد و همه چيز براي اين‌كه واليبال ايران جايگاه خود را در سطح واليبال دنيا و جهان پيدا كند، مهياست. اول بايد به مديريت و برنامه‌ريزي فدراسيون واليبال اشاره كرد كه در طول چند سال گذشته بي‌سابقه بوده است. عامل دوم، نيروها و ابزار يعني همان بازيكنان و نفراتي است كه شرايطشان نسبت به گذشته از نظر فيزيك بدني و امكاناتي كه در اختيار دارند، تغيير كرده است. سومي هم به زحمات كادر فني برمي‌گردد. ما الان يكي از بهترين مربيان دنيا را در اختيار داريم. ولاسكو مربي بزرگي است. در رده‌هاي سني نوجوانان و جوانان هم مربيان داخلي​ به نحو احسن مشغول انجام وظيفه هستند و اين سه عامل باعث شده ​ ما بتوانيم خودمان را به تيم‌هاي بزرگ نزديك كنيم. از طرفي در گذشته يكي از بزرگ‌ترين مشكلات تيم ملي واليبال استفاده از نفرات سرباز بود. در زمان ما شرايط براي استفاده از بازيكنان سرباز مهيا نبود حال آن‌كه الان اين مشكل با كمك نيروهاي نظامي و انتظامي رفع شده و باعث افزايش توان تيم شده است.

موفقيت‌هاي بزرگي كه خوليو ولاسكو همراه با تيم ملي ايران به دست آورده محبوبيت دوچنداني به اين مربي داده است، اما در عين حال كساني هم هستند كه فقط بخشي از موفقيت‌هاي اخير را به حضور او در راس تيم‌هاي ملي مرتبط مي‌دانند. شما جزو كدام دسته هستيد؟

من به نظر هر دو گروه احترام مي‌گذارم، چون هر دو گروه حق و حقوقي دارند. واليبال ايران چهار رويداد بسيار مهم را با ولاسكو سپري كرده است. قهرماني آسيا، زير گروه ليگ جهاني 2012، مقدماتي المپيك لندن و زيرگروه ليگ جهاني 2013 كه در دو رويداد موفق بوده است و در دو رويداد ناموفق. البته نبايد فراموش كنيم كه واليبال ايران، قهرماني در آسيا و صعود به ليگ جهاني را براي اولين بار تجربه كرد و اينها موفقيت‌هاي كوچكي نيست، اما حرف من چيز ديگري است. ولاسكو مربي توانمندي است، ولي اگر يك مربي، بازيكن خوب و امكانات نداشته باشد چه كار مي‌تواند انجام دهد. الان همه چيز براي پيشرفت واليبال ايران جفت و جور شده است.

بزرگ‌ترين انتقادي كه به ولاسكو وارد است به نوع تعامل او با مربيان ايراني برمي‌گردد؟

بله! متاسفانه از روز اولي كه ولاسكو به ايران آمد، مسئولان فدراسيون جايگاه مربي ايراني را بخوبي برايش تعريف نكردند.

پس اين مديريت خوب فدراسيون واليبال كه از آن صحبت كردي، ايراداتي هم داشت؟

اكبري: متاسفانه از روز اولي كه ولاسكو به ايران آمد، مسئولان فدراسيون جايگاه مربي ايراني را بخوبي برايش تعريف نكردند

انتظار من و ديگر مربيان داخلي اين بود كه ولاسكو بتواند انتخاب‌هاي بهتري به عنوان دستيار داشته باشد و به جاي استفاده از نفرات خارجي در كادر فني از مربيان داخلي بهره ببرد. اگر مي‌گوييم ولاسكو يكي از بهترين مربيان دنياست و اگر براي او و دستيارانش ماهانه صد ميليون تومان هزينه مي‌كنيم پس بايد بهره‌برداري خوبي هم از او داشته باشيم. آيا ما مي‌خواهيم ماهي صد ميليون تومان هزينه كنيم و بعد از دو سال به او بگوييم خداحافظ؟

به عنوان سرمربي يكي از تيم‌هاي ليگ برتري، پيشنهاد شما براي برقراري تعامل بهتر ميان ولاسكو و مربيان ايراني چيست؟

پيشنهاد مي‌كنم فدراسيون واليبال در كنار آينده سازي براي تيم‌هاي ملي، مربي هم بسازد تا اگر روزي ولاسكو به هر دليلي نتوانست با تيم ملي همكاري كند يك مربي ايراني بتواند راهش را ادامه بدهد. در غير اين‌صورت مجبوريم يك مربي ديگر بياوريم و دوباره از صفر خودمان را با تاكتيك‌ها و تفكرات او همسو كنيم. من بارها به خود آقاي داورزني گفته‌ام اگر مي‌خواهيد براي مربي‌تان سرمايه‌گذاري كنيد بايد كساني را وارد گود كنيد كه اگر روزي ولاسكو به هر دليلي رفت، آنها بتوانند چند ماه عنان كار را در اختيار بگيرند تا مربي بعدي براي تيم ملي انتخاب شود.

اگر اشتباه نكرده باشم تا امروز هيچ كلاس آموزشي يا توجيهي ميان ولاسكو و مربيان ايراني برگزار نشده ا ست؟

تا آنجا كه من مي‌دانم در قرارداد ولاسكو آمده كه بايد طي زمان حضورش در راس تيم ملي ايران سه سمينار آموزشي با حضور مربيان ايراني برگزار كند. ولاسكو خودش از مدرسان فدراسيون جهاني واليبال است و مي‌تواند كلاس‌هاي درجه 2 و 3 بين‌المللي را در ايران اجرا كند، اما ما در اين رابطه هم نتوانسته‌ايم از توانمندي‌هاي اين مربي استفاده كنيم.الان قرارداد ولاسكو با فدراسيون واليبال رو به اتمام است، اما اميدوارم اگر قرار است اين قرارداد تمديد شود با شرايط بهتري كه به آينده واليبال ايران كمك بيشتري كند، انجام پذيرد. حرف من اين است كه مبادا واليبال و بازيكنان ما به دليل حضور ولاسكو يا مربيان بزرگي از اين دست رشد كنند، اما مربيان ما رشد نكنند. اگر دانش بازيكنان ما از مربيان بيشتر شود مطمئن باشيد موفقيت‌ها مقطعي خواهد بود و تداوم نخواهد داشت.

فارغ از اين مسائل، حالا كه براي نخستين‌بار به ليگ جهاني صعود كرده‌ايم بايد براي اين رقابت‌ها چه برنامه‌اي داشته باشيم؟

قبل از آن‌كه دراين مورد حرفي بزنم بايد اين صعود مقتدرانه را به خانواده بزرگ واليبال تبريك بگويم. البته حضور در ليگ جهاني در كنار تمام فوايدش، دردسرهايي هم دارد. ما اگر مي‌خواهيم تجربه موفقي از حضور در اين رقابت‌ها داشته باشيم بايد با يك برنامه‌ريزي مدون وارد شويم. حضور در ليگ جهاني 30 بازيكن آماده مي‌خواهد و يك كادر فني 12 نفره كه كارها را ميان خود تقسيم كنند. در كنار همه اينها بايد به فكر امكانات سخت‌افزاري بيشتري باشيم. بايد طوري برنامه‌ريزي كنيم كه اولين صعودمان تبديل به آخرين صعودمان نشود.

يعني شما معتقديد با شرايط فعلي، كار دشواري پيش روي واليبال ايران وجود دارد؟

بله. حسن ليگ جهاني اين است كه در خلال آن بازيكنان بيشتري به تيم ملي راه پيدا مي‌كنند. البته اين به شرطي است كه خود ما هم ميدان را براي ديگر بازيكنان باز كنيم و دايره نفرات تيم ملي را به چند بازيكن اصلي محدود نكنيم. اين كاري است كه بسياري از ديگر تيم‌هاي مطرح انجام مي‌دهند. آنها بيشتر با تيم دوم خود وارد رقابت‌ها مي‌شوند يا تلفيقي از نفرات اصلي و ذخيره خود را به ميدان مي‌فرستند تا كيفيت بازي نفرات ملي‌پوش به يكديگر نزديك شود. ما هم اگر مي‌خواهيم بازيكنان بيشتري از كوران ليگ جهاني ساخته شوند بايد چنين رويكردي در قبال اين رقابت‌ها داشته باشيم.

رضا پورعالي - جام جم آنلاین

 

 


مصاحبه ی پیمان اکبری , مصاحبه های والیبال , والیبال , والیبال ایران , لیگ برتر والیبال ,
نویسنده : عادل خدرخوجه بازدید : 701 تاریخ : یکشنبه 02 مهر 1391 نظرات :
نگارخانه
میلیتاری
دیدگاه ها
ارسال دیدگاه
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
تلیغات
نویسندهپاسخ
وادی و کریمی بهترین ؛برای پاسوری تیم ملی setareha
تاپیک تالار گفت و گو والیبال فروم..... 13791379
ستاره ی والیبال در مراسم عزاداری حسینی setareha
قانون تلخ والیبال کوبا شکسته شد setareha
ابتکار جدید فدراسیون جهانی والیبال برای توپ رسانی setareha
گزینه های جانشینی انتیگا setareha
گزینه های احتمالی مربیگری ایران setareha
لبیک یا حسین mojtaba83
پیشنهاد ترک ها به ستاره جوان والیبال ایران setareha
تهران، مقصد ستاره آینده والیبال setareha
جمالی: پیکان و بنز را مقایسه نکنید! setareha
نفرزاده: ایرانی ها از آنتیگا، آلکنو و لوزانو بهترند setareha
لوزانو: فعلا سکوت می کنم setareha
وقتی ارزش ها در والیبال حفظ می شود (عکس) setareha
پدرم را سرمربی تیم ملی والیبال ایران کنید! setareha
کریمی: با خداحافظی مهدوی، آماده خدمت به تیم ملی هستم mehdim
مبارزه فوق ستاره والیبال با بیماری ناشناخته setareha
برنامه هفته نخست لیگ برتر والیبال اعلام شد setareha
لژیونر والیبال چرا به ایران بازگشت؟ setareha
پاسور بعدی تیم ملی چه کسی خواهد بود؟ 13791379
تایپیک جامع ولادت اعضای والیبال فروم /m1982a m1982a
کارخانه: مسن‌های تیم ملی خودشان بروند setareha
عملکرد ایران در جام آسیا از نگاه سیچلو setareha
والیبال ایران یک مربی دیکتاتور می‌خواهد setareha
تورنمنت 4 جانبه به احترام مربی فقید والیبال setareha
بهبودی 4 گوشه زمین والیبال را بوسید setareha
پاسور تیم ملی والیبال رسماً خداحافظی کرد setareha
وقتی مهدوی کاپیتان سعید معروف بود (عکس) setareha
تیم ملی ب والیبال ایران بر بام آسیا ایستاد setareha
سرمربی آینده ایران چه کسی است ؟ sasha68
به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید
کدبازان>