close
بهترین متخصص ارتودنسی
فرهاد ظریف :ولاسو برنامه ویژه ی برای لیگ جهانی دارد/تماشاگران گنبدي واقعا هواداران با فرهنگي هستند

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
تبلیغات تبلیغات تبلیغات [Ads_Swf_Code] تبلیغات [Ads_Swf_Code]
تلیغات تلیغات تلیغات تلیغات تلیغات
فرهاد ظریف :ولاسو برنامه ویژه ی برای لیگ جهانی دارد/تماشاگران گنبدي واقعا هواداران با فرهنگي هستند
فرهاد ظریف :ولاسو برنامه ویژه ی برای لیگ جهانی دارد/تماشاگران گنبدي واقعا هواداران با فرهنگي هستند

خبرگزاری ورزش والیبال :فرهاد ظريف، ليبروي پرتجربه تيم ملي واليبال، سابقه‌اي طولاني در تيم‌هاي ملي نوجوانان، جوانان و بزرگسالان ايران دارد، هرچند چهار سالي به دلايل نامعلوم به اين تيم دعوت نشد.

به گزارش خبرگزاری ورزش والیبال به جام جم آنلاین ،ظريف كه سال‌ها در تيم‌هاي مطرح باشگاهي ايران بازي كرده به دنبال انحلال تيم گيتي‌پسند اصفهان، مدتي تمرين‌هاي خود را در اردوي تيم ملي ادامه داد و سپس در فصل جاري، بعد از سال‌ها به پيكان بازگشت.پيكان اين روزها با صدرنشيني ليگ، روزهاي خوبي را پشت سر مي‌گذارد و تيم ملي هم ماه آينده اردوي آمادگي خود را براي شركت در ليگ جهاني آغاز مي‌كند. به همين منظور با فرهاد ظريف به گفت‌وگو نشستيم.

خبرگزاری ورزش والیبال :فرهاد ظريف، ليبروي پرتجربه تيم ملي واليبال، سابقه‌اي طولاني در تيم‌هاي ملي نوجوانان، جوانان و بزرگسالان ايران دارد، هرچند چهار سالي به دلايل نامعلوم به اين تيم دعوت نشد.

به گزارش خبرگزاری ورزش والیبال به جام جم آنلاین ،ظريف كه سال‌ها در تيم‌هاي مطرح باشگاهي ايران بازي كرده به دنبال انحلال تيم گيتي‌پسند اصفهان، مدتي تمرين‌هاي خود را در اردوي تيم ملي ادامه داد و سپس در فصل جاري، بعد از سال‌ها به پيكان بازگشت.پيكان اين روزها با صدرنشيني ليگ، روزهاي خوبي را پشت سر مي‌گذارد و تيم ملي هم ماه آينده اردوي آمادگي خود را براي شركت در ليگ جهاني آغاز مي‌كند. به همين منظور با فرهاد ظريف به گفت‌وگو نشستيم.

مصدوميت جديد شما تا چه حد جدي بود؟

هفته گذشته در گنبد بر اثر ليز بودن زياد زمين، پايم سرخورد و دچار مصدوميتي از ناحيه مچ پا شدم كه خوشبختانه بررسي‌ها نشان داد چندان جدي نيست و فكر مي‌كنم با مراقبت‌هاي كادر پزشكي باشگاه و بعد تيم ملي، اين آسيب و مصدوميت‌هاي كهنه قبلي كاملا قابل كنترل باشد و مشكلي براي بازي كردنم ايجاد نكند.

مگر كفپوش سالن گنبد استاندارد نيست؟

كفپوش آن سالن استاندارد است، ولي به دليل استفاده زياد، ايجاد لغزندگي مي‌كند.

فكر مي‌كنيد واليبال جهاني ما با چنين امكاناتي كه اصلا در حد استانداردهاي جهاني نيست، چقدر مي‌تواند در ليگ جهاني دوام بياورد؟

درست است امكانات واليبال در اغلب شهرستان‌هاي ما خيلي ناكافي است، ولي در تهران به دليل سابقه ميزباني چند تورنمنت بين‌المللي و جهاني، امكانات خوبي فراهم شده است. مثلا سالن واليبال تهران با وجود ظرفيت كم، محل مناسبي براي واليبال است و البته سالن 12 هزار نفري ورزشگاه آزادي، شرايط و امكانات جانبي بسيار خوبي دارد. در سال‌هاي اخير، كفپوش‌هاي خوب، رختكن‌هاي مناسب و محل‌هاي بسيار مناسبي براي واليباليست‌ها ايجاد شده‌اند، طوري كه مي‌توان مدعي شد دست‌كم، تهران امكانات مناسبي براي واليبال دارد.

ولي وقتي در روز ورود تيم ملي به ليگ جهاني، خانواده شما موفق به حضور در سالن نشده بودند، شما گفتيد واليبال جهاني ما داراي امكانات جهاني نيست؟!

البته استقبال بسيار خوب و فراوان مردم از مسابقه‌هاي مهم تيم ملي و از جمله بازي با ژاپن در راه ورود به ليگ جهاني، باعث آن مشكل شده بود. فكر مي‌كنم در كنار مشكلات جانبي، چنين استقبال‌هايي نبايد از فوايد اين نعمت براي واليبال و ورزش و بطور كلي جامعه براحتي عبور كنيم.

پس معتقديد تيم ايران در نخستين تجربه خود در ليگ‌جهاني، مي‌تواند در گروهي كه بزرگان واليبال را در خود جا داده است، عملكرد آبرومندانه‌اي ارائه دهد؟

درست است ما در ليگ جهاني بي‌تجربه‌ايم، ولي در واليبال جهاني، تيم كم‌تجربه‌اي نيستيم و با غول‌هاي اين ورزش نظير برزيل، ايتاليا، روسيه، كوبا، لهستان، بلغارستان، صربستان و... بارها سرشاخ شده‌ايم. طوري كه آنها به قدرت خوب واليبال ايران پي برده‌اند و از ما براي مسابقه دعوت مي‌كنند. مطمئن باشيد ايران در ليگ جهاني نه‌تنها زنگ‌تفريح نخواهد شد، بلكه آبرو‌داري خواهد كرد و بازي‌ها و نتايج خوبي را رقم خواهد زد. ما مي‌رويم تا سال‌ها بمانيم و به قدرتي جهاني تبديل شويم، به شرط آن‌كه مسئولان وزارت ورزش از ما حمايت كنند نه مثل الان ما را رها كنند. البته مشكل بزرگ ما در آن ليگ اين است كه بايد مسافت‌هاي طولاني را طي كنيم و در كشوري دور، دو بازي انجام دهيم، بعد راه طولاني بازگشت به تهران را طي كنيم و دو بازي در تهران انجام دهيم. در تورنمنت‌هاي قبلي كه در آنها با تيم‌هاي بزرگ روبه‌رو شده‌ايم، چنين شرايطي نداشته‌ايم و در يك كشور ـ مثلا ژاپن ـ با تيم‌هاي مختلفي روبه‌رو شده‌ايم.

با توجه به تجربه مسابقه‌هاي متراكم فصل پيش، نگران صدمه‌ديدگي‌هاي پياپي و افت ملي‌پوشانمان نيستيد؟ بالاخره علاوه بر رقابت‌هاي باشگاهي داخلي و قاره‌اي، رقابت‌هاي جام ملت‌هاي آسيا، بازي‌هاي آسيايي، ورلدكاپ، جايزه بزرگ ژاپن و... هم پيش‌روي واليبال است !

فكر مي‌كنم ملي‌پوشان ما بايد احساس كنند حرفه‌اي اين رشته هستند و با آن زندگي كنند. يعني ما بايد خود را عادت دهيم مثل فوتباليست‌هاي اروپايي كه در مسابقه‌هاي مختلف شركت مي‌كنند در مسابقه‌ها و تمرين‌هاي مختلف و متعدد ظاهر شويم، اما از طرف ديگر، بايد آرامش و رفاه مناسب براي چنين زندگي‌اي برايمان ايجاد شود تا متمركز به كار خود باشيم.

ظريف: در تورنمنتي طولاني مثل ليگ جهاني ولاسکو نمي‌تواند فقط به يك يا چند بازيكن اتكا كند بنابراين فكر مي‌كنم او به 12 بازيكن اتكا نمي‌كند و براي ليگ جهاني مجموعه‌اي از بازيكنان ـ شايد بالغ بر 40 يا 50 نفر ـ را به خدمت بگيرد

يعني در حالي كه واليباليست‌ها كسب و كار ديگري ندارند و بازيكنان متاهل، زندگي خود را از راه واليبال تامين مي‌كنند، دريافت بموقع حق‌الزحمه‌هاي خود كه در مقابل فوتباليست‌ها، رقم چندان بالايي نيست برايشان اهميت زيادي پيدا مي‌كند. از اين موضوع كه بگذريم ولاسكو مردي كاملا حرفه‌اي و باتجربه است كه مي‌داند در تورنمنتي طولاني مثل ليگ جهاني، نمي‌تواند فقط به يك يا چند بازيكن اتكا كند، بنابراين فكر مي‌كنم او به 12 بازيكن اتكا نمي‌كند و براي ليگ جهاني، مجموعه‌اي از بازيكنان ـ شايد بالغ بر 40 يا 50 نفر ـ را به خدمت بگيرد و براي تقسيم قوا از شيوه‌هاي چرخشي استفاده كند. ولاسكو قبلا هم وقتي احساس مي‌كرد به بازيكناني نظير نادي، موسوي و غفور فشار زيادي وارد مي‌شود، استراحت بيشتري براي آنها قائل مي‌شد. در تيم‌هاي ديگر حاضر در ليگ جهاني هم شرايط همين‌طور است و آنها به فراخور بازي‌هاي خود در ليگ جهاني از بازيكنان مختلفي استفاده مي‌كنند و گاهي ديده مي‌شود براي انجام يك بازي، از تيم اميد خود بهره مي‌برند.

كمتر از يك ماه ديگر اردوي تيم ملي آغاز مي‌شود. فكر مي‌كنيد اين تيم چقدر دچار تغيير شود و خودتان تا چه زماني مي‌توانيد به اين تيم خدمت كنيد؟

فكر نمي‌كنم تغيير زيادي در اين تيم به وجود آيد و فقط چند بازيكن جوان به آن اضافه خواهد شد. من هم آمادگي و شرايط خوبي براي خدمت به تيم ملي دارم و بتازگي در بازديدي كه ولاسكو از تمرين تيم پيكان داشت، او با من صحبت كرد و شماري موارد را هماهنگ كرديم. به هر حال مهم نيست چه كسي دعوت شود بلكه مهم اين است بهترين فرد دعوت شود و هر كسي دعوت شد و در تركيب قرار گرفت با تمام توان در خدمت تيم ملي باشد. من هم هميشه به رقابت سالم علاقه داشته‌ام و از آن استقبال كرده‌ام.

به تمرين‌هاي پيكان در حضور ولاسكو اشاره كرديد. در شرايطي كه صحبت از حضور مربيان خارجي براي هدايت تيم «ب» و تيم اميد مي‌شود صحبت‌هاي ديگري مبني بر دادن اين تيم‌ها به مربيان ايراني نظير پيمان اكبري مي‌شود. شما چه ارزيابي از عملكرد اكبري ـ كه سال‌ها همبازي شما بوده و الان مربي‌تان در پيكان است ـ داريد؟

همان‌طور كه اشاره كرديد من سال‌ها در كنار اكبري بازي كرده بودم، ولي تا امسال مربيگري او را از نزديك شاهد نبوده‌ام. بنابراين امسال از كارايي او به‌عنوان يك مربي دچار حيرت شدم، چون الان مربي‌اي را شاهديم كه علاوه بر برخورداري از دانش فني بالا، بخوبي مديريت مي‌كند و در تمرين‌هاي تيمي با بازيكناني بزرگ، جدي و سختگير است. نكته عجيب ديگر براي من اين بود كه تمرين‌هاي اكبري در پيكان با نوع تمرين‌هاي ولاسكو در تيم ملي شباهت زيادي دارد و از اين جهت، حتي با او قابل مقايسه است. البته خود ولاسكو هم اين موضوع را از نزديك ديده است.

اطلاعي ندارم كه قرار است چه كساني مربي تيم‌هاي دوم ما شوند، ولي به نظر خودم، اكبري بهترين گزينه است.

پيكان با اكبري بعد از افول سال گذشته خود و اين‌كه به ساير تيم‌ها اجازه داد به حريم اقتدارش پا گذارند، امسال دوباره صدرنشين ليگ شده است!

بله، خوشبختانه شرايط بسيار خوبي در پيكان وجود دارد و اين تيم بدون هيچ استرس بازدارنده‌اي در صدد بالا بردن حاشيه امنيت خود در صدر جدول ليگ است. چنين شرايطي تا حد زيادي به خوش‌قولي‌هاي مديران باشگاه برمي‌گردد كه در تعهدات مالي به قول‌ و قرارهاي خود پايبند بوده‌اند و ايجاد هرگونه نگراني را از دل بازيكنان زدوده‌اند. حتي در مضمون قراردادها هم پاداش‌هايي براي موفقيت‌ها گنجانده شده كه سهم بسزايي در ايجاد انگيزه اعضاي تيم دارد. از عملكرد كادر فني بويژه اكبري و سعيد رضايي هم نبايد بسادگي بگذريم كه تيم را در بهترين شرايط رواني و تاكتيكي و به دور از آسيب‌ديدگي قرار داده‌اند.

شما گفته بوديد فقط توانسته‌ايد نيمي از مبلغ قرارداد سال گذشته خود را از تيم منحل شده گيتي‌پسند بگيريد.

بله، در واليبال همين‌طور است و تيم‌هايي بدون پشتوانه لازم، اعلام موجوديت مي‌كنند و بعد از مدتي از حضور خود پشيمان مي‌شوند و متاسفانه هيچ ضمانت اجرايي براي گرفتن حق بازيكنان آن تيم وجود ندارد. من كه شكايتي از آن تيم نكردم، ولي بازيكناني كه شكايت كردند هم دستشان به جايي نرسيد و كميته انضباطي تنها حكم بي‌اثري را مبني بر محق بودن‌شان صادر كرد، فقط همين و بس.

و به‌عنوان آخرين پرسش؛ مشكلات فرهنگي و بداخلاقي‌هايي كه امسال در ليگ برتر به وجود آمده، چگونه تفسير مي‌كنيد؟

واليبال ما هميشه ورزش سالمي بوده است، ولي دو هفته‌اي شرايط استثنايي داشت كه نه در قبل از آن و نه در بعدش تكرار نشد. به اعتقاد من براي پيشگيري از تكرار چنين مشكلاتي بايد دو حركت اساسي انجام شود؛ نخست آن‌كه فدراسيون برخوردهاي جدي‌تري با تماشاگران متخلف انجام دهد، چون بالاخره آستانه صبر هر بازيكني اندازه‌اي دارد و مثلا وقتي شمار زيادي از تماشاگران به بازيكني و خانواده‌اش فحش مي‌دهند بالاخره تحمل او هم تمام مي‌شود، به نقطه جوش مي‌رسد و واكنشي نشان مي‌دهد. البته در برخي شهرها حركات فرهنگي خيلي خوبي صورت گرفته است، مثلا دو هفته پيش، من در مشهد مبهوت فهم و فرهنگ تماشاگران شدم. آنها در شرايطي كه تيم مورد علاقه‌شان سه بر صفر به ما باخته بود باز هم با حسن نيت كامل، ما را تشويق كردند. همين‌طور تماشاگران گنبدي هم واقعا هواداران با فرهنگي هستند، ولي متاسفانه در برخي شهرها، شرايط ورزشگاه‌ها خيلي متفاوت است.

دومين نكته هم اين است كه كميته انضباطي بايد به آراي خود پايبند باشد و به آساني آنها را بازنگرداند.

مجيد عباسقلي ‌-‌ گروه ورزش


فرهاد ظریف , ظریف , مصاحبه فرهاد ظریف , سالن المپیک گنبد کاووس , لغزندگی سالن والیبال المپیک گنبد کاووس , در لیگ جهانی والیبال به 40 یا 50 بازیکن آماده نیاز داریم , امکانات جهانی برای والیبال لازم داریم , اردوی آمادگی تیم ملی والیبال برای لیگ جهانی والیبال , تماشاگران گنبدي واقعا هواداران با فرهنگي هستند ,
نویسنده : عادل خدرخوجه بازدید : 423 تاریخ : پنجشنبه 12 بهمن 1391 نظرات :
نگارخانه
میلیتاری
دیدگاه ها
ارسال دیدگاه
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
تلیغات
نویسندهپاسخ
تاپیک تالار گفت و گو والیبال فروم..... atefeh-78
جاذبه های گردشگری مشهد و حومه fns4565
سوغات چی ببریم؟ fns4565
رسم شیرین سوغاتی fns4565
سوغات تعدادی از شهرهای ایران fns4565
معرفی سوغات برخی از شهرهای ایران fns4565
آشنایی با سوغات برخی از شهرهای ایران fns4565
جام جهانی فوتبال_2018 fkh1661
تیم برگزیده هفته دهم لیگ برار fkh1661
گروه بندی قهرمانی جهان 2018 fkh1661
نکات مهم در تغذیه ورزشکاران fkh1661
عکس رومانتیک زن و شوهر fkh1661
بازگشت کولاکوویچ به ایران fkh1661
جاذبه های گردشگری مشهد fns4565
کتاب آموزش سئو fns4565
رپورتاژ آگهی چیست؟ fns4565
سئو چیست؟ fns4565
دریافت کننده با تجربه تیم ملی والیبال گفت:خداحافظی ام با کسب اولین مدال جهانی توام شد setareha
عبادی پور از ژاپن به لهستان رفت/ خوش آمدگویی اسکرا به میلاد + عکس setareha
طراحی سایت شیراز sitecode
مراکز ورزشی جزیره کیش raha1371
هتل صدف کیش raha1371
فرش قرمز ورونا برای ستاره ایرانی + تصاویر sasha68
بازگشت تیم ملی والیبال ایران بدون معروف و عبادی پور 13791379
نتایج کامل و جدول رده بندی والیبال جایزه بزرگ زاپن 2017 mojtaba83
کولاکوویچ:دوم وسوم المپیک رابردیم،نوبت قهرمان است mojtaba83
بهنام محمودی: معروف یک غنیمت بزرگ است mojtaba83
طراحی سایت شرط بندی sitecode
شب رویارویی اسفندیار در رفا mojtaba83
امیدهای والیبال ایران قهرمان جهان شدند mojtaba83
به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید