close
بهترین متخصص ارتودنسی
جواد محتشمیان: والیبال که می‌برد من هم سری در سرها بلند می‌کنم/صداوسیما قرص و محکم پشت من ایستاده است !

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
تبلیغات تبلیغات تبلیغات [Ads_Swf_Code] تبلیغات [Ads_Swf_Code]
تلیغات تلیغات تلیغات تلیغات تلیغات
جواد محتشمیان: والیبال که می‌برد من هم سری در سرها بلند می‌کنم/صداوسیما قرص و محکم پشت من ایستاده است !
جواد محتشمیان: والیبال که می‌برد من هم سری در سرها بلند می‌کنم/صداوسیما قرص و محکم پشت من ایستاده است !

خبرگزاری ورزش والیبال : جواد محتشمیان می‌گوید: من هم وقتی تیم کشورمان می‌برد، خوشحال می‌شوم؛ به هر حال پرچم مملکت من است؛ این غرور به من دست می‌دهد که من هم می‌توانم سری در سرها بلند کنم و این احساس را به مخاطبان بدهم که کشور من هم دارای چنین جایگاه بزرگی است.

خبرگزاری ورزش والیبال : جواد محتشمیان می‌گوید: من هم وقتی تیم کشورمان می‌برد، خوشحال می‌شوم؛ به هر حال پرچم مملکت من است؛ این غرور به من دست می‌دهد که من هم می‌توانم سری در سرها بلند کنم و این احساس را به مخاطبان بدهم که کشور من هم دارای چنین جایگاه بزرگی است.
جواد محتشمیان، به عنوان فردی که از سال 64 کار گزارشگری را آغاز کرده است، در گفت‌و‌گو با خبرنگار سرویس تلویزیون و رادیو خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره‌ی گزارش بازی‌های تیم ملی والیبال ایران در جریان لیگ جهانی واینکه چه میزان همگام با والیبالیست‌های کشورمان او نیز استرس داشته است، توضیح می‌دهد: ما همیشه مملکت‌مان را دوست داریم. هر کس در هر جایگاهی که هست بجز اینکه بخواهد از یک شغلی زندگی‌اش را بگذراند، یک وجدان کاری دارد. کسی که در جبهه است به خاطر وجدان کاری جانش را می‌گذارد. پزشکی که کار می‌کند به همین شکل و یا آن کارگری که در کارخانه‌ای مشغول به کار است سعی می‌کند فقط به خاطر گذراندن زندگی کار نکند بلکه کاری را ارائه می‌دهد که به درد جامعه‌اش بخورد. در اینجا می‌گوییم به خاطر عرق ملی که دارد این کارها را می‌کند. من نیز وقتی اخیرا تیم ملی‌مان در گروهش اول شد، خوشحال می‌شدم، چون پرچم مملکت من است در نتیجه این غرور به من نیز دست می‌دهد که من هم می‌توانم سری در بین سرها بلند کند.

او در ادامه صحبت‌هایش به ظرفیت و توان بالای جوانان تیم والیبال کشورمان اشاره می‌کند و می‌گوید: وقتی این توان را در افراد می‌بینی که به خوبی بروز می‌دهند و از آن‌ بهره می‌برند و کار را به نتیجه می‌رسانند، جای خوشحالی دارد، به جهت اینکه زمانی است که شما این شرایط را داری اما مسائل سدی برای استفاده و بهره‌گیری از این توان می‌شود. در چنین مواقعی است که زجر می‌کشم، چرا این گونه باید باشد. اکنون ظرفیت نفری ما واقعا در دنیا بی‌نظیر است. به این دلیل که قشر جوان ما از همه دنیا بیشتر است. این پتانسیل باید استفاده و برنامه‌ریزی شود. جوانان باید بیایند و بگویند که ما وجود داریم. اگر ما شرایط را آماده کنیم که خوشبختانه آماده شده است، می‌توانیم قدم‌های خوبی برداریم.

این گزارشگر پیشکسوت در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه برد یا باخت تیم ملی کشورمان تا چه میزان بر احساسات یک گزارشگر و به‌ویژه شخص شما تأثیر می‌گذارد و باعث می‌شود که نتوانید آن طور که باید حق مطلب را در گزارش بیان کنید؟ اظهار می‌کند: صد درصد تأثیرات زیادی دارد؛ اما واقعیت این است که بنده در تمام گزارش‌های که انجام می‌دهم، سعی می‌کنم خودم را کنترل کنم و بی‌طرف گزارش کنم، ولی وجدانا بر روی ما این برد و باخت‌ها اثر زیادی می‌گذارد. به هر حال ما هم انسان هستیم و احساس داریم. وقتی می‌دانیم یک حرکتی در بازی می‌تواند بهتر از این انجام شود، غبطه می‌خوریم؛ به عنوان مثال ولاسکو پیش از این، یکی دو اشتباه در تصمیماتش داشت که بعدها متوجه شد اشتباه بوده است؛ در حالی که من این اشتباهات را می‌دانستم ولی نمی‌توانستم بگویم که چه اشتباهی کرده است.

محتشمیان در ادامه با این پرسش روبرو می‌شود که یک گزارشگر تا چه میزان می‌تواند نظرات کارشناسی‌اش را در داوری‌ها و کیفیت بازی به بیننده منتقل کند که پاسخ می‌دهد: هیچ‌گاه خودم را دخالت نمی‌دهم، یک گزارشگر هیچ‌گاه نباید جای داور بنشیند و هیچ‌وقت نباید به جای مربی بنشیند. با وجود اینکه در تمام رده‌های ملی از جمله جوانان و بزرگسالان مربی بوده‌ام، به خودم اجازه نمی‌دهم که جای مربی بنشینم و تصمیم بگیرم. در دو بازی ایران با ایتالیا زمانی که ایران شکست خورد، در این بازی‌ها میرزاجان‌پور یکی از بازیکن‌های تیم حضور نداشت و به جای او مربی بازیکن دیگری را گذشته بود. اما پس از اینکه ایران این دو بازی را باخت در بازی با برزیل از حضور میرزاجان‌پور استفاده کرد که کار بسیار متفاوت بود. می‌خواهم بگویم تازه چارچوب تیم ولاسکو مشخص شده است که از چه کسانی در کجا و چه زمانی استفاده کند.

وی ادامه داد: ولاسکو یکی از ویژگی‌هایی که داشت همیشه قبل از بازی به بازیکنان تیم این انرژی را می‌داد که شما در دنیا بهترین هستید. باید خودتان را نشان بدهید که هستید. من نیز این اعتقاد را دارم. وقتی بازیکن به این باور برسد آنجاست که دیگر ترس و واهمه‌ای مقابل بازیکنان دیگر ندارد. واقعیت این است که ما در حال حاضر در محدوده زمین به جایی رسیده‌ایم که بازیکنان ما در هر پستی از توانایی بالایی برخوردار هستند. اگر تعویضی انجام می‌شود که ممکن است نابجا باشد، خب به هر حال طبیعی است که بر روی من اثر می‌گذارد، منتها من سعی می‌کنم در آنجا خیلی آگاهانه و با دقت، نکاتی را که لازم است بگویم.

او همچنین به دو بازی ایران و ایتالیا که در آن ایران شکست خورد اشاره کرد و گفت: در این دو بازی گزارشگر من بودم که پس از باخت هیچ اشاره‌ای نکردم؛ یعنی نگفتم خیر است و نگفتم شر است. اما آن روز در بازی لهستان زمانی که بردیم به این نکته اشاره کردم که تیم به راه افتاده است و تعویض‌هایش درست بود. یعنی می‌خواهم این را بگویم که در بازی قبلی نباید چیزی می‌گفتم. اگر نکته‌ای منفی را می‌گفتم تیم را تخریب می‌کردم. درست است که من هم می‌فهمم ولی باید به مربی هم زمان بدهیم که تشخیص دهد که چه باید بکند. در نهایت اینکه طبیعی است در کنار همه مردم که احساساتی می‌شوند من هم احساساتی می‌شوم اما وجدانا آن‌قدر توانم را بالا نگه می‌دارم که آن احساسات بر من تأثیر نگذارد. به هر حال یک روز برد وجود دارد و یک روز باخت. اما نکته‌ای که وجود دارد این است که آن روز که برده‌ای دنیا را نگرفته‌ای و آن روزی هم که باخته‌ای همه چیز را نباخته‌ای و همه این‌ها یک اتفاق است.

گزارشگر پیشکسوت والیبال همچنین در ادامه با پرسش دیگر خبرنگار ایسنا مبنی بر این مواجه می‌شود که آیا فقط دوست دارد گزارشگری بازی را بر عهده داشته باشد که تیم ملی‌مان در آن قهرمان می‌شود؟

او در پاسخ به این پرسش اظهار می‌کند: تفاوتی نمی‌کند اما طبیعی است وقتی که تیم شما می‌برد، گزارشگر به خوبی می‌تواند هیجانش را منتقل کند؛ البته هر زمانی هم که باختیم اگر بازی‌ها را ببینید طوری گزارش کرده‌ام که انگار اتفاقی نیافتاده است. می‌خواهم بگویم تلاش می‌کنم باخت را یک فاجعه قلمداد نکنم و آن را به جامعه انتقال ندهم. البته آن روز هم که می‌بریم این احساس را به مخاطب نمی‌دهم که دیگر ما در همه چیز برده‌ایم. در حالی که تازه پس از اینکه برده‌ایم وضعیت متفاوت‌تر می‌شود.

این گزارشگر تلویزیون در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با ایسنا به خاطره‌ای از عبدالله موحد، قهرمان کشتی ایران اشاره می‌کند و می‌گوید: یادش بخیر، عبدالله موحد قهرمان کشتی ایران در واقع یکی از ستارگان کشتی در ایران بود که شش سال پشت سر هم در دنیا قهرمان شد. او پس از این قهرمانی‌ها می‌گفت رسیدن به این سکو یک طرف، حفظ این سکوها که مکافات دارد طرف دیگر. چون همه می‌آیند تا تو را زمین بزنند. در والیبال نیز باید دقت کنی و آن جایگاهی را که بدست آورده‌ای حفظ کنی.

جواد محتشمیان در ادامه به 30 سال حضورش در صداوسیما اشاره می‌کند و می‌گوید: از سال 64 کار گزارشگری را شروع کردم و در حال حاضر یکی از قدیمی‌های صداوسیما هستم.

این گزارشگر در بخش دیگری از صحبت‌هایش از اصطلاحاتی که در گزارشگری استفاده می‌کند نیز می‌گوید اصطلاحاتی که به گفته بسیاری احترام‌آمیز است و هیچ اثر منفی نه برای مخاطب و نه برای بازیکنان دارد.

او در توضیحاتی در خصوص استفاده از این اصطلاحات که به نوعی متفاوت است، می‌گوید: اگر گزارشگری صرفا گزارش ساده‌ای از شرایط بازی انجام دهد و از واژه‌ای استفاده نکند که آن واژه با جملات قبلی‌اش متفاوت باشد، در نهایت خودش هم از گزارشش خسته می‌شود. من در حال حاضر مدت‌هاست فکر می‌کنم برای واژه «دریافت» یک واژه‌ای پیدا کنم که هم دریافت را بگویم و هم آن واژه را بکار ببرم چون احساس می‌کنم واژه دریافت بسیار تکراری است. به عنوان مثال می‌گویم آبشار زد که در کنار آن از واژه حمله خوبی بود و یا نقشه خوبی بود استفاده می‌کنم. همچنین وقتی سرویس زده می‌شود از واژه‌های دیگری استفاده می‌کنم و می‌گویم شروع‌کننده بازی. در نتیجه این واژه‌ها را تغییر می‌دهم و از واژه‌های مختلف استفاده می‌کنم که هم جملاتم تکراری نباشد و هم برای مخاطب خسته کننده نباشد. ممکن است این جملات طولانی باشد اما سعی‌ام بر این است که اصطلاحاتی را استفاده کنم که واقعا متفاوت باشد اما در عین حال یک مفهوم را داشته باشند. بنابراین اینجاست که بیننده احساس می‌کند کلام‌ها متفاوت است.

این گفت‌وگو به پایان رسیده است اما جواد محتشمیان در ادامه یک بار دیگر به نکته‌ای که در بالا به آن اشاره شده بود، تأکید می‌کند و می‌گوید: ما گزارشگران اگر هم توان تجزیه و تحلیل بازی را داشته باشیم، نباید جای مربی بنشینیم به دلیل آنکه در آن مقطع نیستیم که بدانیم افکار این مربی چه بوده و چرا دست به این اقدام زده است؛ چه بسا اگر ما هم بودیم بدتر از آن عمل می‌کردیم.

جواد محتشمیان از حمایت صداوسیما نسبت به خودش می‌گوید و اشاره می‌کند: اگر خیلی‌ها نسبت به گزارش من واکنش نشان داده‌اند و به هر دلیل خوششان نیامده است صداوسیما قرص و محکم پشت من ایستاده است و گفته است که قبولش داریم.


والیبال , جواد محتشمیان , صدا و سیما , توپ و تور , گزارشگر والیبال ,
نویسنده : عادل خدرخوجه بازدید : 381 تاریخ : سه شنبه 10 تير 1393 نظرات :
نگارخانه
میلیتاری
دیدگاه ها
ارسال دیدگاه
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
تلیغات
نویسندهپاسخ
تاپیک تالار گفت و گو والیبال فروم..... atefeh-78
جاذبه های گردشگری مشهد و حومه fns4565
سوغات چی ببریم؟ fns4565
رسم شیرین سوغاتی fns4565
سوغات تعدادی از شهرهای ایران fns4565
معرفی سوغات برخی از شهرهای ایران fns4565
آشنایی با سوغات برخی از شهرهای ایران fns4565
جام جهانی فوتبال_2018 fkh1661
تیم برگزیده هفته دهم لیگ برار fkh1661
گروه بندی قهرمانی جهان 2018 fkh1661
نکات مهم در تغذیه ورزشکاران fkh1661
عکس رومانتیک زن و شوهر fkh1661
بازگشت کولاکوویچ به ایران fkh1661
جاذبه های گردشگری مشهد fns4565
کتاب آموزش سئو fns4565
رپورتاژ آگهی چیست؟ fns4565
سئو چیست؟ fns4565
دریافت کننده با تجربه تیم ملی والیبال گفت:خداحافظی ام با کسب اولین مدال جهانی توام شد setareha
عبادی پور از ژاپن به لهستان رفت/ خوش آمدگویی اسکرا به میلاد + عکس setareha
طراحی سایت شیراز sitecode
مراکز ورزشی جزیره کیش raha1371
هتل صدف کیش raha1371
فرش قرمز ورونا برای ستاره ایرانی + تصاویر sasha68
بازگشت تیم ملی والیبال ایران بدون معروف و عبادی پور 13791379
نتایج کامل و جدول رده بندی والیبال جایزه بزرگ زاپن 2017 mojtaba83
کولاکوویچ:دوم وسوم المپیک رابردیم،نوبت قهرمان است mojtaba83
بهنام محمودی: معروف یک غنیمت بزرگ است mojtaba83
طراحی سایت شرط بندی sitecode
شب رویارویی اسفندیار در رفا mojtaba83
امیدهای والیبال ایران قهرمان جهان شدند mojtaba83
به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید